Identyfikacja znalezionych okazów

Znalazłeś interesujący kamień, który przypomina meteoryt? Reaguje mocno na magnes? Widać, że zawiera drobinki metalu, jest ciężki i zardzewiały? Ma ślady skorupy obtopieniowej?

Wyślij zgłoszenie na adres email: . Oferuję bezpłatną pomoc w sprawdzaniu znalezisk, które mogą być meteorytami.

Jednak zanim to zrobisz, zastosuj się do kilku rad, aby zaoszczędzić nasz wspólny czas:

– zapoznaj się z niniejszą stroną oraz innymi o tematyce meteorytowej. Upewnij się, że twój okaz przypomina meteoryt, a nie ziemską skałę. Jeśli wygląda choć trochę jak otoczak, bazalt lub odpad przemysłowy albo żużel, to na pewno nim jest. To, że okaz wydaje Ci się dziwny, nie znaczy od razu, że musi to być meteoryt. Jeśli okaz jest czarny, twardy, przyciąga magnes ale nie widać w nim żelaza i nie jest zardzewiały to pewnie znalazłeś bazalt. Jeśli zaś okaz ma pełno dziurek i pustych miejsc, ma pełno metalu lub szkliwa, to najpewniej jest to odpad z huty lub dymarki.

– zrób zdjęcia okazu w dziennym świetle i wybierz 2-3 najlepszej jakości, ostre i wyraźne. Muszę dokładnie widzieć co znalazłeś, w przeciwnym razie nie pomogę. Skompresuj zdjęcia. Nie wysyłaj mi 20 kiepskich zdjęć bo to mi nie pomoże. UWAGA: wysyłając mi zdjęcia zgadzasz się z ich ewentualną publikacją na tej stronie w dziale ZNALEZISKA.

– nie przecinaj okazu, nie traktuj kwasem ani nie szlifuj na własną rękę bo możesz go zniszczyć. Trzeba wiedzieć jak to zrobić i czy jest to w tym wypadku potrzebne.

– nie pytaj na wstępie ile wart jest Twój okaz. Dopóki nie potwierdzę, że jest to meteoryt, Twoje znalezisko jest i tak warte zero. Nikt za Tobą nie będzie biegał z walizką pieniędzy tylko dlatego, że znalazłeś jakiś kamień.

– jeśli nie jesteś w stanie pogodzić się z myślą, że znalazłeś zwykły kamień lub też uważasz, że i tak wiesz lepiej co masz, nie pisz i nie marnuj mojego czasu.

– moja pomoc jest darmowa. Nie biorę za nią pieniędzy ani nie wymagam przysyłania próbek. Moja opinia jest ostateczna, poparta kilkunastoletnim doświadczeniem. Jeśli się z nią nie zgadzasz, szukaj pomocy u kogoś innego.

– tygodniowo otrzymuję do kilkunastu takich zgłoszeń. Jeśli uznam, że okaz choć trochę przypomina meteoryt, to się nim zainteresuję. W przeciwnym razie zaakceptuj fakt, że na 99% jest to ziemska skała lub odpad przemysłowy bo takie okazy są najczęściej znajdowane.

morasko-slice-900
Wytrawiona płytka meteorytu żelaznego MORASKO