Z serii “I co z tego, że magnes się trzyma” ?

Charakterystyczną cechą większości meteorytów jest to, że zawierają żelazo z niklem. Wszystkie chondryty, pallasyty, mezosydetyty oraz meteoryty żelazne (poza achondrytami) będą silnie przyciągane przez każdy magnes. Będzie się to też wiązało z tym, że taki “kamyk z kosmosu” będzie odrobinę cięższy niż zwyczajna skała ziemska. Jednak ta unikalna cecha meteorytów nie pozwala na 100% identyfikację gdyż niestety bardzo wiele ziemskich skał też reaguje na magnes choć NIE ZAWIERA żelaza. Magnes w takim wypadku będzie przyciągał minerały ferromagnetyczne jak magnetyt, pirotyn czy hematyt które występują w wielu skałach. Dlatego tak wiele zwykłych kamieni mylicie z meteorytami gdyż te są ciężkie, ciemne i przyciągają magnes. Niestety tylko na tej podstawie nie można myśleć, że ma się meteoryt. Wszystko od bazaltu po żużel z pieca będzie przyciągać magnes ale nie będzie meteorytem. Oto przykłady Waszych pomyłek.

 

Typowy przykład na totalnie niemeteorytowe znalezisko. I co z tego, że magnes się trzyma jeśli nie widać żelaza, nie ma nawet rdzy a całość to obłupany kawałek skały o wyraźnym przełamie krystalicznym. Gdzie tu podobienstwo do meteorytu ?

Ciężko powiedzieć co to za skała, bo była wygładzona przez wodę. Poza tym ta ciemna pręga na zdjeciu 1 to najprawdopodobniej żyła mineralna.
Magnes się trzyma ale poza tym to nie ma żadnych cech wspólnych z meteorytami. Żeby zobaczyć co to za skała trzeba by przeciąć.
Kamień wygładzony z zewnątrz, ma też pełno dziur. W środku zawiera dużą ilość fragmentów innej skały.
Zwykły ordynarny żużel. Duży, zardzewiały, porowaty i ciągnie magnes.
Żuzel z dziurami po gazach. Meteoryty nie maja pustych dziur po gazach
Kolejny odpad hutniczy czy bardziej ogólnie, przemysłowy. Jest zardzewiały, ma jakiś metal i pełno dziur po gazach.
To także odpad przemysłowy ale innego typu. To po prostu stopiona skała która zastygła tworząc taką mieszanine szkliwa i skały. Do tego jak zwykle dziury, dziury i jeszcze więcej dziur.
Tak, to też odpad przemysłowy
To też….
Tu nawet widać drobiny jakiegoś metalu zatopionego w tej skale. Ale to właśnie typowy żużel z huty. Czarna zastygła masa z dziurami i metalem. Troche przypomina bazalt ale w zasadzie to to samo, tylko bazalt tworzy się w wulkanie, a taki żuzel w piecu.
Ta skała jest nadziewana jakims minerałem który został wypłukany na powierzchni dlatego zostały po nim dziurki. Stąd ten ciekawy wygląd. Podejrzewam, że może to być nawet bazalt. Widać też kilka żyłek jakiegoś twardego minerału. Nie został on zdarty, tak jak ten miękki z dziurek bo wystaje ponad powierzchnię kamienia.

KOMENTARZE:

  1. Jessie Hughes napisał:

    Besides all these false stone one would be meteorite, I have a different type of stone that is 100% not any I see and read bout above this comment! I would like to send a picture but not sure how!

  2. Aga napisał:

    cytat: “NIE ZAWIERA żelaza. Magnes w takim wypadku będzie przyciągał minerały ferromagnetyczne jak magnetyt, pirotyn czy hematyt ”
    Skoro zawiera magnetyt czy pirotyn, to zawiera żelazo.

Skomentuj